5 wskazówek jak oszczędzać zużycie energii w domu

Rachunki za energię z miesiąca na miesiąc stają się coraz wyższe. Nie wiemy jeszcze, z jakimi kwotami przyjdzie nam się mierzyć tej zimy. Warto więc już teraz zastanowić się nad tym, jak zmniejszyć jej zużycie. Te 5 wskazówek pozwolą wam tego dokonać!

1. Sprzęt, którego używasz ma znaczenie

Jeśli mowa o sprzęcie należy pamiętać, że nie tylko wykorzystywany rodzaj energii ma tutaj znaczenie. Ważne okazują się również moc urządzenia oraz czas jego pracy. Im więcej wat ma dany sprzęt, tym rachunki mogą być wyższe. To samo tyczy się czasu użytkowania. Zanim więc podłączymy konkretne urządzenie, warto zastanowić się, do czego chcemy je wykorzystać czy np. będzie to tylko odkurzanie jednego pokoju, czy może całego domu, bardziej gruntowne, czy mniej. Warto też zwrócić uwagę, na to jakiego stanu są nasze urządzenia. Ważna okazuje się klasa energetyczna. Wysoka klasa oznacza, że zużycie energii jest mniejsze. Oznaczenia klas rozpoczynają się od „A” (najwyższej) do „G” (najniższej). Warto więc zwrócić na to uwagę przy zakupie. 

 

2. Oszczędzanie na oświetleniu

Światło w domu to bardzo ważny element codziennego życia, jednak warto pomyśleć nad tym, jak nieco zmniejszyć zużycie energii na nie. Pierwszym krokiem może być używanie światła tylko wtedy kiedy naprawdę go potrzebujemy i przerzucenie się na lampy stojące, lampki nocne pochłaniające mniej mocy. W ciągu dnia bowiem niepotrzebne nam jest dodatkowe źródło światła. Możemy korzystać z dziennego, które z pewnością pomoże nam oszczędzić energię. W obliczu nocy natomiast nie musimy zapalać wszystkich dostępnych w domu świateł. Możemy postawić na te mniejsze, jednożarówkowe, które pochłoną znacznie mniej energii. Dodatkowo ważne jest, aby wybierać żarówki energooszczędne. Dają tyle samo światła, co tradycyjne, a zużycie przez nie energii jest o wiele mniejsze. Klosz i oprawa żarówki, również mają znaczenie. Te jasne i przejrzyste dają nam o wiele więcej światła niż ciemne i kolorowe.

 

3. Oszczędzanie podczas gotowania

Niewątpliwie kuchnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Przygotujemy w niej wiele potraw, a co za tym idzie, zużywamy w niej bardzo dużo energii. Aby zmniejszyć trochę nasze wydatki, warto pamiętać o przykrywaniu garnków podczas gotowania. Potrawy będą wtedy gotowe o wiele szybciej. Dodatkowo podczas pieczenia warto wyłączyć nieco wcześniej piekarnik. Temperatura utrzymuje się w nim długo, a potrawy i tak będą dobrze upieczone. Zbyt częste otwieranie tego urządzenia podczas pieczenia, również nie pomoże nam w zaoszczędzeniu energii. Ważne jest, aby nie otwierać drzwi w ogóle lub ograniczyć to do minimum. Pomocna w oszczędzaniu energii okazuje się także funkcja termoobiegu w piekarniku, która powoduje szybsze pieczenie potraw.

4. Oszczędzanie na przechowywaniu potraw

Mówiąc o oszczędzaniu energii, nie możemy także zapomnieć o lodówce, która pochłania sporą ilość energii. Warto ustawić w niej odpowiednią optymalną temperaturę chłodzenia. W lodówce najlepiej jest, gdy jej wysokość waha się pomiędzy 6, a 8 stopni C. Natomiast w zamrażarce -18 stopni C. Należy pamiętać też o zamykaniu za sobą drzwi lodówki i niepozostawianiu ich zbyt długo otwartych. Temperatura w środku przez to się ociepla, a sama lodówka pobiera więcej prądu, by ją ponownie wyrównać do ustawionej. Dobrze jest także pamiętać o niewkładaniu do lodówki gorących potraw. Znacznie więcej pobiera ona wtedy energii, by je ochłodzić. Kolejną ważną kwestią jest regularne odmrażanie zamrażarki. Zbyt duża ilość lodu wewnątrz, również może powodować większy pobór energii przez lodówkę. Jego warstwa nie powinna przekraczać 10 mm.

5. Oszczędzanie energii podczas prania i mycia

Aby zaoszczędzić trochę energii, warto pamiętać też o maksymalnym zapełnianiu pralki. Dodatkowo lepiej jest zrezygnować z prania wstępnego. Przydaję się ono tylko wtedy kiedy ubrania są naprawdę bardzo zabrudzone. Sama pralka oczywiście pobiera o wiele mniej energii niż pralko-suszarka. Dobrze o tym wiedzieć przy zakupie tego urządzenia. W przypadku mycia naczyń lepiej zainwestować w zmywarkę i również zapełniać ją do pełna przed załączeniem. Warto korzystać podczas jej użytkowania z funkcji ekonomicznego zmywania lub szybkiego mycia. Zaoszczędzi nam to sporą ilość energii i wody również.

Oszczędzanie energii to gwarancja mniejszych rachunków. Stosując wszystkie nasze porady z pewnością uda wam się zmniejszyć swoje wydatki za energię, a nawet w niektórych przypadkach za wodę.

Chciałabyś poznać więcej przydatnych ekologicznych tipów? Śledź naszego bloga oraz wszystkie nasze kanały social media 🙂