Co oznaczają symbole na opakowaniach?

Symbole na opakowaniu mogą zdecydowanie pomóc nam wybrać odpowiedni produkt. Dla niektórych mogą być one nie do końca zrozumiałe, dlatego spieszymy z pomocą. Przygotowaliśmy dla Was listę symboli, które warto znać podczas następnej wizyty w sklepie.

Dlaczego znajomość symboli na opakowaniach jest ważna?

Symbolika na opakowaniach jest istotna. Dzięki niej wiemy, czy dane opakowanie nadaje się do recyklingu, czy jest biodegradowalne i czy sam produkt został wyprodukowany z poszanowaniem przyrody. Znając ich znaczenie, jesteśmy w stanie odróżnić produkty, które naprawdę dbają o środowisko od tych, które to tylko imitują. Prezentowane znaki są zgodne z panującymi normami oraz reprezentują konkretne certyfikaty wspierające środowisko.

Znak CE

Znak ten możecie znaleźć w szczególności na produktach medycznych takich jak np. soczewki, zabawkach, czy elektrycznym sprzęcie. Opatrzenie tym znakiem produktu następuje wtedy, kiedy dany produkt został stworzony w zgodzie z obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej przepisami. Ponadto produkt taki musi uwzględniać także normy skoncentrowane na zdrowiu oraz bezpieczeństwie użytkowników.

Znak Ekologiczny

Symbol ten możemy znaleźć na opakowaniach produktów ekologicznych. Znak ten jest dla nas informacją, że dany produkt spełnił ekologiczne kryteria Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. W praktyce jest poświadczeniem ekologiczności produktu.
Opakowanie Biodegradowalne
Znak ten możemy zobaczyć na opakowaniach, które podczas kompostowania są rozkładalne. Oznacza on biodegradowalność opakowania.

Opakowanie Biodegradowalne

Znak ten możemy zobaczyć na opakowaniach, które podczas kompostowania są rozkładalne. Oznacza on biodegradowalność opakowania.

Możliwość ponownego wykorzystania

Znak ten znajdziemy na szklanych butelkach, beczkach, kontenerach oraz puszkach. Oznacza, że dane opakowanie możemy wykorzystać ponownie. Nadaję się do wielokrotnego użytku.

Recykling

Znak ten oznacza, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu. Chodzi o ponowne przetworzenie i wyprodukowanie z odzyskanych surowców produktu.  

Istnieje oczywiście o wiele więcej znaków i symboli umieszczanych na opakowaniach. Przedstawiliśmy tylko wybrane, których znajomość może przydać się podczas zakupów. Szczególnie jeśli chcemy uzyskać informację z opakowania o zabarwieniu ekologicznym.
Śledźcie naszego bloga, aby być na bieżąco z wszystkimi ekologicznymi ciekawostkami!