Święta Bożego Narodzenia to czas spędzany w gronie najbliższych, wypełniony spokojem i harmonią. Organizacja tego magicznego wydarzenia wymaga od nas dobrego planowania i pomysłu. W świetle pędzącego świata może warto przygotować święta bardziej eko? Sprawdź, jak to zrobić.
Ekologia w świątecznej kuchni.
Potrawy to chyba jeden z ważniejszych elementów udanych świąt. Jednak przygotowanie oraz kupno wszelkich produktów do ich wykonania bywa męczące. By ułatwić nieco nasze zakupy i przy okazji nie kupować tego, co niepotrzebne, warto zrobić listę i dobrze ją przemyśleć. Ponadto, aby wprowadzić do nich nieco ekologii, zwracaj uwagę na opakowania, w których znajdują się produkty. W tym przypadku polecamy wybrać się na targ, do warzywniaków lub mniejszych sklepików.
Kupując produkty od lokalnych dostawców, nie tylko wspieramy małe przedsiębiorstwa, ale dbamy o utrzymanie ekologii w naszym regionie. Warto znaleźć też w swojej okolicy dostawców sezonowych produktów, ponieważ ich asortyment często jest tworzony przy zachowaniu zdrowszych środków produkcji. Większość potraw przygotuj sam w domu lub o pomoc poproś dzieci, przyjaciół, wnuki. Poza dużą frajdą, jaką sprawisz innym, Twoje potrawy będą o wiele zdrowsze, niż te, które kupiłbyś na zamówienie.
Po świętach, natomiast jeśli zostanie Ci jedzenie, nie wyrzucaj go! Podziel się nim z rodziną lub zamroź na później. W święta również możemy całkowicie odstawić mięso, a skupić się na potrawach rybnych lub warzywnych.
Prezenty bardziej eko.
Prezenty to nieodzowna część każdych świąt. Niestety nie ma nic gorszego niż nietrafiony podarek, który nie będzie dla kogoś użyteczny. By zapobiec takim sytuacją, możemy przygotować listę osób i dobrze przemyśleć każdy prezent. Przy wyborze warto kierować się przydatnością, praktycznością oraz materiałem wykonania. Ciekawym pomysłem mogą okazać się podarunki z duszą, ręcznie wykonane, zakupione od lokalnych dostawców, które stworzone zostały z naturalnych i odnawialnych materiałów, takich jak drewno, organiczna bawełna, czy jedwab.
Możemy również postawić na nierzeczowe prezenty, które będą bardziej osobiste lub sprawią więcej frajdy obdarowanemu. Mamy tutaj na myśli między innymi karnety na basen, bilety do kina, bilet na warsztaty ekologicznego gotowania, voucher na wycieczkę itd. Same opakowania prezentów również powinny być dla nas istotne. Wybierzmy ekologiczny papier lub sami stwórzmy kartonowe bileciki, zamiast kupować gotowe. By opakowania nie były nudne, możesz ozdobić je własnoręcznymi malunkami, suszonymi owocami, kwiatami lub ozdobami z filcu.
Wybór choinki
Jakie drzewko wybrać? Mamy w zasadzie dwie opcje, a mianowicie choinkę żywą lub sztuczną. W pierwszym przypadku warto wybrać drzewko w doniczce z korzeniami, które po świętach będziemy mogli posadzić w ogrodzie lub oddać komuś, kto takowy ogród posiada. Należy pamiętać, aby w takim przypadku trzymać drzewko z dala od kaloryferów.
W wielu miastach organizowane są też takie akcje wymiany choinek, więc możecie sprawdzić, czy w waszym mieście jest podobnie. Żywe drzewko warto też kupić od regionalnych dostawców oraz państwowych hodowli, takich jak nadleśnictwa. Jeśli jednak zdecydujemy się na sztuczną choinkę, dobrze jest wybrać taką, która powstała w wyniku recyklingu lub nadaję się do niego. Możemy też postawić na coś zupełnie alternatywnego jak choinka z papieru, drewna lub tkaniny.
Eko ozdoby świąteczne.
Ozdoby świąteczne również mogą być bardziej przyjazne środowisku. Możemy wybrać tutaj takie stworzone z drewna, szkła lub tkaniny – czyli materiałów pochodzących z recyklingu. Kolory i wzory dekoracji powinny być ponadczasowe. Dzięki temu będą służyć nam przez lata. Ozdoby możemy również wykonać sami z suszonych owoców czy materiałów znalezionych w domu lub pobliskim lesie. Zamiast tradycyjnych bombek na choince możemy zawiesić na drzewku suszone pomarańcze, pierniczki, orzechy i szyszki. Sam stół również możemy przystroić bardziej ekologicznie. Zamiast tradycyjnych serwetek postawmy na jutę lub len, gałązki drzew, laski cynamonu, czy rośliny doniczkowe.
Oświetlenie w domu.
Chyba trudno wyobrazić sobie święta bez lampek świątecznych. Nadają one nieco blasku i atmosfery. W tym przypadku również możemy postąpić bardziej ekologicznie, wybierając energooszczędne łańcuchy świetlne LED. Pobierają one zdecydowanie mniej prądu niż żarówki, lampki starszej generacji. Ponadto kupując świece do domu, zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie świeczek do samego końca lub przetapianie pozostałego wosku na nowe. Jednak jeśli postanowimy kupić nowe, wybierzmy te, które są zrobione z pszczelego wosku. Takie świeczki są zdecydowanie bardziej naturalne i ekologiczne.
Wszystkie wymienione przez nas pomysły z pewnością pomogą Wam stworzyć bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku święta. Nawet jeśli nie wykorzystacie wszystkich naszych rad tego roku, weźcie pod uwagę, chociaż część z nich. Pamiętajmy, że dzięki małym krokom jesteśmy w stanie osiągnąć coś dużego jako społeczność.
Życzymy Wam spokojnych, zdrowych, bardziej ekologicznych, spędzonych w gronie rodziny Świąt Bożego Narodzenia!